Spoveď ,,chroničky”: Gynimuny sú moje záchranné kolesá

Mám tú smolu, že ja aj moja mladšia sestra patríme do kategórie žien s narušenou lokálnou slizničnou imunitou. Občas mi niektorá kamarátka pri rozhovoroch o týchto témach povie: ,,Vaginálna mykóza? Bakteriálny výtok? Hmm, to som tuším zažila raz v živote.” Šťastná to žena! pomyslím si. Pre mňa by mali byť tabu vírivky aj termálne bazény. V noci spávam v nočných košeliach bez nohavičiek, aby som mala odspodu prístup vzduchu (naozaj to pomáha, veď nám to odporúčali pre lepšie hojenie už v pôrodnici). Národy žijúce v trópoch to vedia dávno – ázijskí chlapi chodia pod sarongami ,,naostro”. V prípade ázijských žien ťažko povedať, ale aspoň majú zdravších partnerov.

Mala som obdobie, keď som špeciálne s kvasinkovými vaginálnymi mykózami bola u gynekologičky každé tri-štyri týždne, pretože som si už sama nevedela poradiť. Doktorka raz medzi rečou dokonca obvinila môjho muža, či nie je promiskuitný. Z ,,chroničiek” sú ženskí lekári často zúfalí. Pri mykózach treba navyše preliečiť aj partnera, pri bakteriálnej vaginóze sa to zas považuje za problém slizničnej imunity výlučne u ženy. Moja sestra mala v mladosti podobné, ešte úpornejšie problémy a v tom čase sa takmer rozišla so svojím frajerom, ktorý je dnes jej manželom. Dopracovala sa až k autovakcíne, ktorú jej vyrobili na mieru z patogénov izolovaných z jej individuálnej mikroflóry v pošve a zaočkovali ju na imunológii. Vtedy sa jej zlepšil stav a medzitým porodila dve deti, čo jej v tomto smere dosť pomohlo, pravdepodobne sa zmenila aj hormonálna situácia v organizme. Ale ako deti rastú, problémy ,,tam dole” u nej, bohužiaľ, tiež nadobúdajú zvýšenú frekvenciu.

Ja som svoju poslednú vaginózu dostala vo vírivke vo wellness štvorhviezdičkového hotela. Nie, nemala som do nej vliezť, pretože pach chlóru bolo cítiť široko-ďaleko, ale odriekajte si na dovolenke. Úplne mi to rozhodilo pH v pošve, premnožili sa patogény a už som bola ,,v tom”. A keď som raz ,,v tom”, potom už často začnem infekcie ,,točiť”. Nebola to kvasinková infekcia, ale bakteriálna, resp. možno zmiešaná, pretože výtok mal zelenkavý nádych a svoj typický zápach. Gynekologička mi predpísala lokálne antibiotiká vo vaginálnych tabletách s účinnou látkou metronidazol. Samozrejme, medzitým môj ster poslala aj do laboratória, aby zistili citlivosť na toto antibiotikum a nebrala som ho zbytočne. Tam vykultivovali štandardnú baktériu, ktorá sa na takýchto infekciách podieľa: Gardnerella vaginalis. Našťastie, citlivá na účinnú látku v lieku.

Mimochodom, táto účinná látka sa používa aj na liečbu trichomoniázy, ale aj mykoplaziem. Čo si možno mnohé užívateľky neuvedomujú, alebo si neprečítali v príbalovom letáku, počas používania tohto liečiva by ste nemali piť alkohol. Aj keď ide o vaginálne tablety! Metronidazol totiž môže zvýšiť jeho toxické účinky a spôsobiť bolesti hlavy, nevoľnosť a vracanie. A to sa vôbec nemusíte opiť.

A viete, čo ešte problém komplikuje? Počas liečby týmto lokálnym liekom sa môžu vyskytnúť ochorenia spôsobené kvasinkami ako vaginálna kandidóza. Čiže z jedného problému sa dostanete a do druhého vhupnete.

Bol to aj môj prípad. Po desiatich dňoch vkladania si tabliet som sa konečne považovala za vyliečenú. Lenže už po pár dňoch som zas pocítila nepríjemné svrbenie. Problém sa mi začal vracať a už som ani neriešila, či je to čistá kvasinková mykóza, čistá bakteriálna vaginóza alebo zmiešaná infekcia. Často sa tieto problémy ani nedajú poriadne oddeliť. Nasadila som si voľnopredajnú zdravotnícku pomôcku Gynimun. Zhora aj zdola. Existuje totiž Gynimun intim protect, ktorý obsahuje vysokú dávku baktérií mliečneho kvasenia vo vaginálnych kapsulách. Aplikuje sa teda zdola. Moja susedka ho raz omylom prehltla, pretože si neprečítala príbalový leták. Dobre sme sa na tom nasmiali. Okrem toho v lekárni kúpite Gynimun dual protect, ktorý obsahuje prospešné vaginálne aj črevné kmene a do tela ho dostanete ústami. Ja ako ,,zúfalka” som sa poistila z oboch strán. A čuduj sa svete, zafungovalo to. Následne som dostala menštruáciu, po ktorej sa mne (možno na rozdiel od iných žien, pretože krv je zásaditejšia, prirodzené pH v pošve zas kyslejšie) vždy uľaví. Možno je to nahlúple konštatovanie, ale akoby som sa po menzese vyčistila.

Momentálne som v pohode, hoci neviem, dokedy. Ale Gynimuny ,,zhora aj zdola” mám nachystané na poličke, pretože viem, že v našej rodine nestihnú exspirovať. Sú to moje záchranné kolesá v mori mojich ženských intímnych problémov.