Ako sa správne obliecť v zime?

Tohtoročná zima vo viacerých oblastiach Slovenska ani poriadnou zimou nie je. Chýba sneh, prší, vzápätí svieti slnko či mrholí a mrzne. Ako sa obliekať, aby nám nebolo zima, ale nespotili sme sa?

Odborníci radia: oblečenie má byť pohodlné a má zakrývať všetky časti tela. “Vhodnejšie je viacvrstvové oblečenie, ktoré sa dá pri oteplení vyzliecť,” vysvetľuje MUDr. Beata Havelková z Úradu verejného zdravotníctva SR. Dôležitý je aj výber topánok. Mali by byť pohodlné, teplé a na nižšom podpätku.

Bez bedrových nohavíc

“Najmä mladé dievčatá by si pri súčasných módnych trendoch mali dávať pozor, ako sa obliekajú počas zimy. Sú skôr do letného počasia,” naráža na módu bedrových nohavíc a pulóvrov do pása B. Havelková. “Pokiaľ nosia ešte aj bundu do pása, je veľká pravdepodobnosť, že budú trpieť zápalom močovo-pohlavných orgánov. Krátka bunda neochráni pred prechladnutím!” upozorňuje odborníčka. Na šport používajte pohodlné oblečenie, dostatočne vzdušné a pri ktorom máte zakryté nielen končatiny, ale aj driek.

Deti ako dospelí
U nás je stále zaužívané, že malé dieťa musí byť poriadne naobliekané. “Často sa stretávam s mamičkami, ktoré aj v teplých mesiacoch majú malé deti “zababušené” v kočíkoch. Dieťa v kočíku by malo mať len o jednu vrstvu oblečenia viac ako dospelý človek. To, ktoré sa pohybuje, by malo mať rovnaký počet vrstiev ako dospelý človek,” odporúča B. Havelková.

Zásady pri obliekaní sú podobné ako u dospelých. Dieťa doma alebo v škôlke by malo mať pri hre len jednu, maximálne dve tenké vrstvy a nemalo by mať pod nohavicami pančuchy. Ak je dieťa naobliekané, spotí sa a je veľká pravdepodobnosť, že prechladne.

S otužovaním je dobré začať odmalička – ak sa to už nepodarilo vám, skúste to s deťmi. Mali by si zvyknúť na aspoň hodinový pobyt na čerstvom vzduchu denne. Najskôr prechádzky v kočíku, potom pohyb a rôzne športy. Odborníčka odporúča sprchovanie alebo kúpanie ukončiť osprchovaním sa mierne ochladenou vodou (nie studenou!).

Zásady zimného obliekania
Prvá vrstva má byť tenká, z prírodného materiálu, najlepšie z bavlny. Počet ďalších vrstiev závisí od počasia. Ideálne je viac tenších vrstiev, ktoré sa pri presune do rôznych priestorov dajú vyzliecť a nebude tak hroziť, že sa spotíte.