Pomôžu probiotiká aj proti virózam?

O pozitívnom účinku probiotických prípravkov na trávenie sa vie dosť dlho. Dokážu však fungovať aj ako efektívna prevencia proti virózam či chrípkam?

Mnohí sme si na vlastnej koži vyskúšali, že nielen po užívaní antibiotík môžu selektívne vybrané „priateľské baktérie“ výrazne urýchliť regeneráciu trávenia. Pôsobia totiž v našom „virtuálnom orgáne“ – v črevnej mikrobiote. Ide o rafinovaný systém viac než 1 000 druhov a 7 000 kmeňov baktérií, plesní, parazitov a vírusov, ktoré by v našich črevách mali byť v harmónii.

Črevná mikrobiota obsahuje prospešné, ako aj potenciálne škodlivé mikroorganizmy, ktoré majú vplyv nielen na dobré trávenie, ale aj na naše nálady, sklony k depresii či na celkové správanie. Jej dôležitou úlohou je však aj ovplyvňovanie imunitného systému. Baktérie v črevách vysielajú signály imunitnému systému aj vtedy, ak je potrebné kontrolovať hoci len lokálny zápal niekde v tele. A ovplyvňujú aj to, či sa u nás objaví autoimunitné ochorenie alebo alergia.

Virózy či chrípky sú z tohto pohľadu banálnym problémom. No sú nepríjemné a pre celkové zdravie môžu byť aj potenciálne nebezpečné, a to nielen vtedy, keď sa prejavia v plnej sile, čiže horúčkami, bolesťami svalov, zápalom dýchacích ciest… Aj v slabšej forme môžu narušiť práve ten „virtuálny“ orgán – zloženie komplikovane prepletenej komunity v črevách.

Pred virózami a chrípkami sa môžeme chrániť väčším dôrazom na umývanie rúk či vyhýbaním sa veľkým skupinám ľudí v čase nadmerného rozšírenia chorôb, no jedným z naozaj spoľahlivých preventívnych opatrení je – počúvať svoje črevá. A nepodceňovať signály, ktoré nám vysielajú, hoci zo začiatku v podobe jemných náznakov.

Práve v tom je črevná mikrobiota špecifická. Jej varovania nie sú vždy extrémne (hnačka, kŕče či plynatosť…). Niekedy môže ísť o zdanlivo nenápadné signály, ktoré si s disharmóniou v črevách bezprostredne nespojíme: zmeny nálad, úzkosť, sklon k depresívnej nálade, pálenie záhy, u žien premnoženie kvasiniek v pošve a podobne. Toto sú okrem iného znamenia, že symbióza v črevnej mikrobiote je narušená a imunita slabne. Zlepšiť ich môžeme aj tak, že črevá odbremeníme. Ak nebudú musieť na harmónii niekoľkotisícovej komunity rôznych mikroorganizmov urputne pracovať, ak im pomôžeme v dosiahnutí harmonickej rovnováhy hoci aj užívaním probiotických prípravkov, môžeme predísť vyčerpaniu imunitného systému. Gynimun Dual Protect pomáha udržiavať súčasne nielen črevnú, ale zároveň aj vaginálnu flóru.