Cysty, abscesy, polypy či nevyvinutie pošvy. Problémy s vagínou môžu byť aj komplikované

Nielen vulvovaginóza, čiže zápaly pošvy, môžu strpčovať ženám život. Pošva, inak úžasná pružná trubica, môže trpieť viacerými problémami, o ktorých väčšina z nás, chvalabohu ani nepočula. V knihe Kompletná príručka od A po Z o vašej vagíne (Ikar) však americká gynekologička Alyssa Dwecková v spolupráci s autorkou kníh Robin Westenovou pomáhajú zodpovedať aj otázky na menej známe témy.

Cysta veľkej predsieňovej (Bartholinovej) žľazy: Bartholinove žľazy ležia pri vchode pošvy. Ak vás zaujíma ich presná poloha, predstavte si vagínu ako hodiny – žľazy sa nachádzajú na štvorke a osmičke. Ak sa vývod žľazy upchá a začne sa v nej hromadiť vylučovaný sekrét, vznikne cysta. Ak sa to stane, nezľaknite sa, nie je to zriedkavé. Cysty obyčajne dosahujú veľkosť hrášku až golfovej loptičky a spôsobujú bolesť pri sexe, niekedy aj v sede či dokonca pri chôdzi. Gynekológ pravdepodobne navrhne vypustenie cysty, ak ženu však netrápia nepríjemné pocity, môže zaujať aj vyčkávací prístup. Ku spontánnemu vypusteniu cysty niekedy dôjde v teplom kúpeli (a takéto domáce kúpele v teplej vode sa aj odporúčajú), v opačnom príprade je potrebné chirurgické riešenie. Lekár pravdepodobne predpíše aj antibiotiká a analgetiká (lieky proti bolesti). Pozor, tento problém sa môže opakovať.

Absces vulvy: Obyčajne sa začína ako jednoduchá infekcia na koži, nepríjemný zápal vlasových vačkov v oblasti pošvy. Najčastejším pôvodcom sú stafylokoky. Medzi rizikové faktory patrí obezita, nedostatočná hygiena a holenie či depilácia. Niekedy sa absces (ohraničená dutina vyplnená hnisom) vulvy vyvinie preto, lebo imunitný systém nefunguje optimálne a infekcie nezvláda. Ak vám lekár v oblasti ohanbia nájde citlivé, sčervenené, opuchnuté a bolestivé nahromadenie hnisu, pravdepodobne pôjde o túto diagnózu. Súčasťou liečby sú antibiotiká vypustenie hnisu, teplé kúpele a kontroly, ktorých cieľom je zistiť, či infekcia neprenikla hlbšie pod kožu. Pozor, tento problém sa môže opakovať. Pri opakovaných zápaloch treba vyšetriť aj hladinu cukru v krvi, pretože sa častejšie vyskytujú u diabetičiek a môžu byť prvým prejavom ochorenia.

Vaginálne polypy: Polypy sú mäsité výrastky, ktoré bývajú nezhubné a obyčajne nevyžadujú liečbu. Neplatí to však vtedy, ak rastú, bolia, alebo spôsobujú krvácanie. Odstráneniu polypu na krčku maternice sa odborne hovorí ablácia cervikálneho polypu.

Vulvové kožné výrastky: Sú to výrastky normálnej kože (odborne akrochordóny), ktoré pripomínajú zástavky na úzkych stopkách. Často sa vyskytujú napríklad aj v oblasti pazúch. So stúpajúcim vekom vznikajú častejšie, najmä v miestach trenia, ako sú slabiny či vulva. Môžu byť izolované, alebo rásť v skupinách. Lekár akrochordóny odstráni iba v prípade, že rastú, alebo nejako inak dráždia. Mnohé ženy si ich však chcú dať odstrániť z estetického hľadiska. Zákrok sa môže uskutočniť ambulantne, pričom naň stačí lokálna anestézia.

Vaginálne lipómy: Sú to kupolovité hrčky, tukové útvary. Príčiny výskytu lipómov neboli doteraz vedecky dokázané. Bývajú mäkké, obyčajne menšie ako hrášok a nespôsobujú bolesť. Môžu sa vyskytovať izolovane alebo v skupinách. Diagnózu lekár zvyčajne určí pohľadom a možná je ambulantná chirurgická liečba.

Vaginálne septum: Je to hrubá horizontálna alebo vertikálna priehradka, ktorá skracuje či deformuje vnútro pošvy. S týmto problémom sa žena už narodí. Sťažujú sa na náročné vkladanie tampónov, krvácanie či bolesť pri sexe. Iné ženy netrpia nijakými príznakmi a zistí sa to pri gynekologickom vyšetrení. V prípade potreby sa pristúpi k chirurgickej liečbe, tzv. resekcii vaginálneho septa.

Vrodená neprítomnosť pošvy: Áno, aj takýto stav sa vyskytuje. Chyby ženských pohlavných orgánov tvoria 4 % všetkých vrodených chýb. Tomuto syndrómu sa hovorí aj Mayerov-Rokitanského-Küsterov-Hauserov (MRKH syndróm) a je to vlastne neprítomnosť (nevyvinutie) pošvy. Stav, keď sa žena narodí bez vagíny. Je pomerne zriedkavý – postihnutá býva 1 zo 4-tisíc až 10-tisíc žien. Vaječníky sú vyvinuté a funkčné, maternica vrátane krčka maternice môže byť vyvinutá, avšak nedôjde k menštruácii a nie je možný pohlavný styk. Diagnóza sa stanoví na základe anamnézy, fyzikálneho vyšetrenia a zobrazovacích metód. V niektorých prípadoch si vytvorenie novej vagíny žiada operačný zákrok, liečba zahŕňa aj používanie vaginálnych dilatátorov, vďaka ktorým vznikne pošva vhodná na sex.

Rakovina pošvy: Samotná rakovina pošvy je pomerne zriedkavá (na rozdiel od rakoviny krčka maternice). V pošve sa začínajú iba 3 % rakoviny genitálií, môžu však do nej metastázovať iné typy. Primárna rakovina pošvy častejšie postihuje ženy, ktoré počas života vystriedali veľa sexuálnych partnerov, pohlavný styk mali vo veľmi mladom veku, alebo sa nakazili HPV. Najčastejším príznakom je abnormálne krvácanie.