Letné lásky robia vrásky: Pozor na kvapavku, prestávajú na ňu účinkovať antibiotiká!  

Nechceme vás strašiť, ale viete o tom, že u žien sa omnoho častejšie ako u mužov vyskytuje bezpríznaková kvapavka? Často majú totiž len mierne a zle viditeľné príznaky, ktoré sa ľahko zamenia s inou infekciou, podobajú sa totiž na rôzne mykózy alebo bakteriálne vaginózy. A výtoky, tie sú u žien pomerne časté. Ak sa však infekcia nezachytí včas, zápal sa môže rozšíriť na maternicu, vajcovody, dokonca pobrušnicu v panve. Bolesti v podbrušku, rezanie a pálenie pri močení a výtok sa v prípade príznakového priebehu ochorenia stupňujú.

Pozor na prázdninové jednorazovky

Ak ste náhodou zažili horúcu letnú noc s fešákom, ktorého vlastne dobre nepoznáte, prázdninovú lásku či jednorazovku na párty a ,,tam dole”, zdá sa, nie je čosi v poriadku, bude dobré to overiť. Ak hanbíte pred svojím gynekológom (uňho by vám s najväčšou pravdepodobnosťou test uhradila zdravotná poisťovňa), dnes sa možno dať na pohlavné choroby otestovať diskrétne cez online registráciu i platbu, a to tak, že na odberové miesto prinesiete iba vzorku prvého prúdu ranného moču (v ňom je najviac mikroorganizmov) v sterilnej skúmavke a výsledok vám pošlú sms-kou alebo e-mailom aj s ďalšími odporúčaniami.

Ročne sa kvapavkou nakazí vyše 300 Slovákov a takmer 99 % prípadov tvoria ochorenia diagnostikované po prvýkrát v živote. Znepokojujúci je však fakt, že na kvapavku prestávajú účinkovať antibiotiká! Niektoré generácie antibiotík sú už v liečbe neúčinné a hrozí, že ak sa človek nakazí rezistentným kmeňom, bude mať dosť veľký problém sa vyliečiť. Baktéria Neisseria gonorrhoeae, ktorá toto pohlavné ochorenie spôsobuje, je výnimočne odolný a zároveň prispôsobivý mikroorganizmus, ktorý sa v priebehu desaťročí naučil odolávať takmer všetkým antibiotikám. V súčasnosti proti nemu účinkujú iba dva schválené lieky.

Nový, extrémne rezistentný kmeň

Európski vedci navyše nedávno oznámili, že objavili nový kmeň kvapavky extrémne rezistentný voči obom liekom súčasne. Keďže už niekoľko krajín hlásilo výskyt kvapavky odolnej voči antibiotiku s účinnou látkou azitromycín, v Amerike dokonca odporúčali, aby sa azitromycín samostatne v liečbe kvapavky ani nepoužíval. Mal by sa užívať iba v kombinácii s ceftriaxónom, čo je druhé antibiotikum. Čo je však zarážajúce, u muža z Rakúska sa potvrdil prípad kvapavky odolnej voči obom týmto účinným látkam.

Pacient, ktorý sa nakazil odolnou kvapavkou, bol 50-ročný heterosexuál a pravdepodobne sa ňou infikoval v Kambodži, kde sa bez použitia prezervatívu vyspal s prostitútkou. Lekári mu nasadili kombináciu dvoch spomínaných antibiotík, príznaky ochorenia ustúpili, ale ďalšie testy ukázali, že vyliečený nie je. Následná analýza odhalila, že kmeň, ktorým sa infikoval, má čiastočnú odolnosť na antibiotikum ceftriaxón a veľmi vysokú rezistenciu voči azitromycínu. Ak by sa takýto kmeň začal masívnejšie šíriť, mnohé prípady kvapavky by sa mohli stať nevyliečiteľnými.

Za kratší koniec ťahajú ženy

Čo sa týka nákazy ako takej, za kratší koniec ťahajú ženy, aj keď v roku 2020 bol v SR podiel nakazených mužov 70 %, v roku 2019 to bolo takmer 80 %. Platí totiž, že ak je nakazený muž, prenesie kvapavku na zdravú ženu v 50-60 % prípadov. Ak je však nakazená žena, pravdepodobnosť prenosu nákazy na zdravého muža je len asi 20 %.

Kvapavka je nákaza mladých. Chorobnosť je dlhodobo najvyššia vo vekových kategóriách 25 – 34 rokov a 15 – 24 rokov. Konkrétne u žien je chorobnosť najvyššia vo vekovom rozmedzí 15 – 24 rokov. Tehotná žena môže kvapavkou nakaziť svoje novonarodené dieťa. Prejavy infekcie sa objavujú na jeho očiach a ak sa nezačne s liečbou, kvapavka dieťaťu poškodí rohovku v oku. Pozor, dieťa matky s kvapavkou môže po narodení oslepnúť!

Ak sa kvapavka diagnostikuje a lieči včas, prognóza je dobrá. Rezistencia voči antibiotikám však do budúcnosti liečbu výrazne komplikuje a do budúcnosti sa môže stať problémom na celom svete. Aj preto je dôležitý bezpečný sexuálny život, snaha o menší počet sexuálnych partnerov a používanie prezervatívu. Baby, kondóm má 90 % účinnosť ako prevencia prenosu pohlavných ochorení. Nezabúdajte na to, a ak chlapa dobre nepoznáte, nenechajte sa ukecať!