Vagína má rada kyslé. Prečo má byť ,,tam dole“ nízke pH?

Kyslé prostredie je v pošve potrebné. Vaginálne pH sa prirodzene pohybuje niekde medzi 3,8 až 4,5. Práve takéto pH potláča rast mikroorganizmov zodpovedných za bakteriálne vaginózy, zabraňuje šíreniu kandidy v pošvovom epiteli a neutralizuje aj parazita Trichomonas vaginalis, ktorý spôsobuje známe pohlavne prenosné ochorenie.

Ak by sme to chceli povedať veľmi zjednodušene a s trochou nadsázky, platí: Ak v pošve nie je kyslo, jej majiteľka sa tvári kyslo. Symptómy ako pálenie, svrbenie a výtok totiž nie sú príjemné a mnoho žien ich dôverne pozná.

Zvýšenie pH v pošvovom prostredí zvyšuje šancu, že sa tu naruší veľmi krehká rovnováha a nad prospešnými laktobacilmi (aj preto sa tzv. Döderleinov bacil nazýva „pošvovým policajtom“) prevážia baktérie alebo kvasinky. Kyslé pH je teda prevenciou intímnych problémov. Nanešťastie, toto pH sa zvyšuje pri mnohých príležitostiach, malo by to však byť vždy len dočasné.

Nie mydlám, parfumovaným produktom a s holením opatrne

Ako si udržať nízke pH pošvy? Bohužiaľ, už samotná menštruácia zvyšuje pH až do výšky 7,4, preto je žena pomerne zraniteľná práve v tomto období. Ženy, ktoré sú veľmi citlivé na intímne infekcie, by sa počas menzes nemali kúpať v chlórovej vode (ak musia, tak so zavedením špeciálneho tampónu určeného do vody), mali by sa vyhnúť pohlavnému styku, resp. súložiť len s prezervatívom. Mimochodom, mužské spermie zvyšujú dočasne pH v pošve na 7,1 až 8.

Intímne partie je potrebné omývať si čistou vodou a určite nie mydlom, ktoré je takisto zásadité. Je potrebné vyhnúť sa parfumovaným produktom (vrátane menštruačných vložiek) a nosiť bavlnenú spodnú bielizeň. Vhodné je spávať v nočnej košeli bez nohavičiek.

Známy gynekológ Jozef Španka často upozorňuje aj na to, aby si ženy s opakujúcimi sa infekciami úplne nevyhoľovali ohanbie – najmä v okolí pyskov a vchodu do pošvy. Ochlpenie totiž zabezpečuje určitú prirodzenú mikrobiálnu kožnú flóru dôležitú pre dobrú imunitu v oblasti vagíny. „Netvrdím, že si žena ochlpenie nesmie esteticky vytvarovať či pristrihnúť, ale dôležité je ponechať aspoň časť najmä v oblasti medzi stehnami,“ hovorí tento odborný garant gynekologickej poradne na webe gynimun.sk. Holenie s možnosťou mikroporanení môže totiž narušiť citlivú mikrobiálnu rovnováhu na tejto intímnej časti tela.

Zvýšené pH pri vaginóze

Pošvové pH býva zvýšené predovšetkým pri bakteriálnej vaginóze, čiže infekcii spôsobenej premnožením anaeróbnych baktérií ako Gardnerella vaginalis, baktérií rodu prevotella, mobiluncus či Mycoplasma hominis.

Pri bakteriálnej vaginóze je pH zvýšené, môže mať hodnoty až do 7. Takéto zvýšené pH je dokonca jedno z kritérií pre diagnostikovanie bakteriálnej vaginózy v gynekologickej ambulancii (orientačne sa prikladá lakmusový papierik ku vchodu do pošvy).

Túto infekciu sprevádza belasý až sivý hustý výtok s rybím zápachom, svrbenie a pálenie. Treba ju odlíšiť od vaginálnej mykózy, čo je infekcia spôsobená premnožením kvasiniek (najčastejšie z rodu candida) a jej typickým príznakom je biely hrudkovitý výtok. Liečba týchto dvoch infekcií je odlišná, pretože mykózy sa liečia antimykotikami, v prípade bakteriálnych vaginóz je možností viacero. Navyše spomínané infekcie môžu byť aj zmiešané.

Okysľovanie vagíny

Do prevencie a prírodnej liečby bakteriálnej vaginózy patrí tzv. acidifikácia (okysľovanie) v podobe použitia kyselín – boritej, mliečnej, octovej, citrónovej a podobne. Aj preto mnohé intímne peny a gély určené na umývanie obsahujú napr. kyselinu mliečnu. Štúdie ukázali, že samotné okysľovanie vagíny nie je účinnou terapiou bakteriálnej vaginózy, ale je to užitočná metóda v prevencii recidív.

Čo však robiť, ak už infekcia vypukne? Voľnopredajná zdravotnícka pomôcka vo forme čapíkov do pošvy GYNIMUN RAPID obsahuje práve kyselinu boritú, osvedčenú účinnú látku znižujúcu pH proti baktériám a kvasinkám, ktorá je v gynekológii známa už dávno, ale takisto aj spomínanú kyselinu mliečnu. GYNIMUN RAPID možno použiť ako „prvú pomoc pri vaginálnom diskomforte“ bakteriálneho, ale aj mykotického pôvodu. V jednom čapíku sa spája liečivý aj hojivý účinok a navyše prevencia aj liečba vaginálnej suchosti.

Samozrejme, pri úpornej bakteriálnej vaginóze gynekológ predpisuje lokálne antibiotiká – obyčajne metronidazol alebo klindamycín. Po ich doužívaní sa odporúča pošvu kolonizovať špeciálnymi probiotickými vaginálnymi kmeňmi v podobe vaginálnych kapsúl GYNIMUN INTIM PROTECT.

Gynimun RAPID

Antiseptické látky:

kyselina boritá

– kyselina glycyrhetinová

– čajovníkový olej

Látky na zvlhčenie a podporu hojenia:

– kyselina hyalurónová

– kyselina mliečna

– polycarbophyl

– vitamín E

– vitamín A