Mikróbmi sme obklopené a tvoria nás! Žijú najmä ,,tam dole”

Mikrobióm je okom neviditeľný a u každého človeka unikátny ekosystém, ktorý v tele zohráva väčšiu úlohu, ako si myslíme. Je to súhrn génov všetkých mikróbov, ktoré osídľujú náš organizmus. Pre súhrn všetkých mikroorganizmov sa používa slovo mikrobiota (predtým mikroflóra).

Človek má viacero druhov mikrobiómov, pretože mikrobiota osídľuje všetky povrchy organizmu pokryté epitelom. Veľmi dôležitý je kožný mikrobióm, v ústach máme orálny mikrobióm, špecifický mikrobióm je prítomný aj v dýchacích cestách. Existuje takisto mikrobióm urogenitálneho traktu a u žien je veľmi dôležitý vaginálny mikrobióm.

Vlastný mikrobióm vzniká hneď pri narodení. Hlavný stimul v tejto oblasti prichádza po pôrode, hoci vedci sa sporia o tom, že prítomnosť malého množstva bakteriálnych nukleových kyselín bola dokázaná už v placente či v čreve nenarodených embryí.

Samotný pôrod je tiež nesmierne dôležité obdobie, keď mikroorganizmy osídľujú povrch tela a utvára sa mikrobióm – individuálny a špecifický pre každého človeka. Aj preto je dôležitý prirodzený, fyziologický priebeh pôrodu – a nie cisársky rez. Dieťa sa totiž v priebehu prirodzeného pôrodu stretáva povrchovo, ale najmä prostredníctvom úst, s mikróbmi, ktoré sú dôležité pre rozvoj jeho imunitného systému. Pri sterilnom cisárskom reze sa to nedeje.

V niektorých pôrodniciach sveta dokonca robia šokujúcu vec: Novorodenca narodeného sekciou natrú výterom z matkinej vagíny a dajú ho dieťaťu dokonca aj do úst! Čo sa týka dojčenia, materské mlieko je ideálnym zdrojom živín pre mikrobiotu dieťaťa, podporuje totiž rast laktobacilov a bifidobaktérií. A tak by sa dalo pokračovať.

Vráťme sa však ku vaginálnemu mikrobiómu dospelej ženy. Áno, aj v ženskom lone žijú baktérie. A nie málo. Jeden gram pošvového sekrétu obsahuje desať na šiestu baktérií! Mikrobióm každej konkrétnej ženy je individuálny a špecifický, preto sa podobne ako pri ktoromkoľvek inom mikrobióme nedá jednoznačne povedať, že výlučne tento je ten zdravý.

Vieme, že niektorí ľudia dokážu ,,spolunažívať” v mieri a v pokoji s rôznymi inak patogénnymi vírusmi a baktériami, hovorí sa im aj zdraví nosiči a nemajú nijaké príznaky ochorenia. Aj vírusy, baktérie a huby vo vaginálnom mikrobióme by mali spolunažívať vo vzájomnej harmónii a pri určitom pH a jedine porovnávaním jednotlivých mikrobiómov zdravých žien sa zistilo, aké by asi mali byť ideálne pomery zastúpenia rôznych bakteriálnych kmeňov či rodov. Napríklad švédski mikrobiológovia sa zamerali na odber vzoriek rôznych laktobacilov u žien, ktoré nezvyknú trpieť infekciami močových ciest ani pošvy. Porovnávali ich so vzorkami od pacientok, ktoré mávajú tieto druhy intímnych problémov opakovane. Aj vďaka takýmto štúdiám bolo možné vyvinúť mikrobiálne prípravky obsahujúce ,,priateľské mikróby”, čiže probiotiká, ktoré pomáhajú zvrátiť tzv. dysbiózu, stav, keď dôjde k narušeniu potrebnej rovnováhy. A to sú tie rôzne mykózy a vaginózy, ktorými ženy trpia.

Prvým znakom zdravého mikrobiómu je vo všeobecnosti vždy čo najväčšia pestrosť. Ak je táto diverzita znížená a pomery v nerovnováhe, niečo nie je v poriadku. Takisto sa vie, že vo vaginálnom mikrobióme musí byť okrem iných prítomný Lactobacillus vaginalis prezývaný aj Döderleinov bacil. Ten zabezpečuje kontrolu tohto prostredia, tzv. lokálnu slizničnú imunitu.

Spomínaným porovnávaním vaginálnych mikrobiómov zdravých žien a ,,chroničiek” sa vyselektovali probiotické kmene, ktoré dokážu udržiavať a obnovovať harmonické vaginálne prostredie, čím automaticky zmierňujú vaginálne ťažkosti, ako je svrbenie, výtok, zápach, sčervenanie, podráždenie alebo pálenie. Stabilizuje sa tak aj potrebné pH v pošve, ktoré by sa malo pohybovať okolo 3,8 až 4,5.

Výrobca zdravotníckej pomôcky radu Gynimun zašiel ešte ďalej. Pri vaginálnom diskomforte, na začiatku ochorenia (či už ide o mykotický alebo bakteriálny pôvod), odporúča na samoliečbu, ale aj v rámci lekárskych odporúčaní, nový prípravok Gynimun RAPID, ktorý síce ešte neobsahuje probiotické baktérie, pretože je určený na vyhubenie a potlačenie patogénov, keďže má vďaka svojmu zloženiu antiseptické, zvlhčujúce a hojivé účinky. Po 5-7 dňoch takejto liečby by mala nasledovať kolonizácia vagíny prospešnými mikróbmi, ktoré obsahuje Gynimun INTIM PROTECT vo svojich vaginálnych kapsulách. Zavádzajú sa desať dní lokálne do pošvy podobne ako RAPID. Ženy s opakovanými problémami a narušeným mikrobiómom potrebujú dlhodobú kolonizáciu vagíny aj čreva, pretože jednotlivé mikrobiómy v tele, črevný a vaginálny predovšetkým, spolu komunikujú. Dlhodobá lokálna liečba by bola v tomto prípade už otravná, takže kapsuly Gynimunu DUAL PROTECT sú určené na celkové užívanie do úst.

Keďže pred nami je leto plné horúcich dní a nocí v skutočnom a prenesenom zmysle slova, zabezpečte si toto potrebné trio, aby ste ho mali poruke aj na dovolenke. A nezabúdajte – aj keď máte intímne problémy, v mori sa kúpať môžete, morská voda má liečivé účinky. Skôr sa vyhýbajte prechlórovaným bazénom.

 

TRIO RADU GYNIMUN

Krok 1: Gynimun RAPID (vaginálne čapíky) – prvá pomoc pri vaginálnom diskomforte (mykóza, vaginóza, zmiešaná infekcia, suchosť) – liečba 5-7 dní určená na ,,vyhubenie patogénov”

Krok 2: Gynimun Intim Protect (vaginálne kapsuly) – opätovná kolonizácia vagíny špeciálnymi probiotickými vaginálnymi kmeňmi – liečba 10 dní

Krok 3: Gynimun Dual Protect (kapsuly prijímané ústami) – obsahujú vaginálne aj črevné kmene probiotík, tri patentované kmene živých baktérií – liečba dlhodobo

 

Obsah produktov:

NOVÝ Gynimun RAPID

Antiseptické látky:

kyselina boritá

– kyselina glycyrhetinová

– čajovníkový olej

Látky na zvlhčenie a podporu hojenia:

– kyselina hyalurónová

– kyselina mliečna

– polycarbophyl

– vitamín E

– vitamín A

—————————————————————————————————–

Gynimun Intim Protect (kapsuly do pošvy)

Dva patentované kmene živých baktérií:

  1. pre vagínu Lactobacillus rhamnosus PB01
  2. pre vagínu Lactobacillus gasseri EB01TM

———————————————————————————————-

Gynimun Dual Protect (kapsuly prijímané ústami)

Tri patentované kmene živých baktérií:

  1. pre črevo Bifidobacterium longum PXN30
  2. pre črevo Lactobacillus rhamnosus GG IN-0107
  3. pre vagínu Lactobacillus jensenií K 121.1