Stravovanie pri opakovaných mykózach

Premnožené kvasinky (mykóza), ale aj zmiešané gynekologické infekcie (kandidóza plus baktérie) dokážu poriadne strpčiť život. Predovšetkým ženy ich poznajú v podobe rôznych nepríjemných gynekologických ťažkostí.

Kvasinky sú, mimochodom, bežnou súčasťou ľudského tela.  Nachádzajú sa aj v pošve. Za optimálnych podmienok žijú s ostatnými baktériami v rovnováhe. Ak však dôjde k akýmkoľvek výkyvom, ktoré spôsobia ich premnoženie, nastáva problém. Príčinou nerovnováhy môžu byť tieto faktory (a ich kombinácie):

– liečivá (prevažne užívanie širokospektrálnych antibiotík)

– nadmerný stres počas menštruácie (krv je zásaditá)

– u precitlivených žien so sklonmi k mykózam aj sex bez prezervatívu (mužský ejakulát má pH vyše 7, takže je zásaditejší, zatiaľ kým optimálne prostredie v pošve je kyslé)

– dlhodobý nedostatok spánku

– oslabená celková či lokálna slizničná imunita

– radikálne holenie ohanbia (ochlpenie spĺňa imunitnú funkciu)

– nosenie tango nohavičiek (posúvanie šnúrky od konečníka k pošve môže spôsobiť aj vycestovanie baktérie E-coli, ktorá spôsobuje urologické problémy)

– kúpanie v prechlórovanej vode (napr. vo vírivkách)

– druhotná alergia (na latex v kondómoch, mužské semeno…)

– nesprávny jedálniček

Kvasinky žijú z jednoduchých cukrov. Strava, v ktorej je veľa bielej múky, sladkostí alebo alkoholu, im prospieva. Aj preto v prípade opakovaných gynekologických zápalov spôsobených kvasinkami môže pomôcť aj diéta. Pozor, existuje aj alergia na kvasinky, ktorú musí diagnostikovať imunológ-alergológ prostredníctvom špeciálnych testov.

Existuje viac ako dvadsať rôznych druhov kvasiniek, ktoré človeka môžu potrápiť. Najčastejšou a najznámejšou je Candida albicans, ktorá spôsobuje tzv. kandidózu. Infekcia sa nemusí vyskytovať výlučne na intímnych častiach tela. Kvasinkovú mykózu možno mať na nechte v podobe tzv. onychomykózy (mykózy nechtov), ale aj na pokožke. Je známy konkrétny prípad, keď si ju klientka evidentne priniesla zo zle dezinfikovaného solária a mala ju v oblasti nad krížami.

Dámy trpiace kandidózami si musia dávať veľký pozor na stravu, smú používať len bavlnenú spodnú bielizeň a nijakú parfumovanú intímnu kozmetiku ani parfumované či prifarbované vložky či toaletný papier.

V rámci protikvasinkovej diéty je potrebné obmedziť príjem sacharidov, ktoré v bežnej strave prevažujú nad tukmi a bielkovinami. Rýchle cukry by mali byť vyslovene tabu. Protikvasinková diéta znamená tiež vynechať výrobky z bielej múky vrátane cestovín z nej vyrobených, väčšinu ovocia a sladkej zeleniny.

Na veľmi podobnom jedálničku ako protikvasinková diéta, sa zakladá napríklad aj nízkosacharidová (proteínová) diéta. Základom sú potraviny bohaté na kvalitné bielkoviny a tuky. Premnožené kvasinky tak rýchlo stratia svoj zdroj výživy. Príjemným bonusom je obyčajne aj výrazný úbytok na váhe.

Protikvasinkovú diétu sa odporúča podporiť ešte týmito opatreniami:

  1. Dodržujte pitný režim – úplne vynechajte sladké nápoje, pite iba čistú vodu a nesladené čaje.
  2. Zaraďte do jedálnička potraviny s probiotickými účinkami – nesladené kefírové mlieka, kyslomliečne nápoje, biele jogurty alebo kvasenú zeleninu (napríklad kyslú kapustu, kvasené uhorky, tzv. pickles a podobne).
  3. V boji proti kvasinkám pomôžu aj bylinky – kurkuma, oregáno, čaj z levandule, šalvia alebo kapucínka.
  4. Jedzte cesnak – je to prírodné antimykotikum a taktiež má silné antibakteriálne účinky. Ako prevencia stačia 2 strúčiky surového cesnaku denne (radšej večer, ale v čase homeoffice možno kedykoľvek, prípadne po zjedení cesnaku požujte 2-3 kávové zrná, pomáha to proti cesnakovému zápachu z úst).
  5. Užívajte doplnok výživy Gynimun a detoxikujte – pomocou detoxu sa telo čistí od škodlivých látok. Veľa pite a spite, odľahčite svoj jedálniček a pridajte pohyb. Celý proces môžete podporiť aj doplnkami výživy alebo bylinnými kúrami či pôstom.
  6. Dávajte si pozor na plesne vo vašom okolí. Stačí jediný plesnivý kúsok potraviny v chladničke a môžete mať problém zas. Potraviny v chladničke pravidelne kontrolujte a chladničku umývajte vodou s octom.
  7. Všímajte si, či sú ovocie alebo zelenina iba obité, alebo už ide o hnilobu. Nestačí len vyrezať postihnutú časť. Rovno celý kus vyhoďte. Aj keď to nie je vidieť, zárodky plesní a baktérií už napadli celý plod.
  8. Aj chlieb a pečivo majú tendenciu podliehať rýchlo plesniam. Ak sa už na nich raz vyskytne pleseň, nestačí vyhodiť len napadnutý kus. Je potrebné vyčistiť celý chlebník a pri vysokej teplote vyprať aj utierku alebo vrecúško, v ktorom bol plesnivý chlieb uložený.
  9. Či ide o termosku alebo obyčajnú fľašu na pitie, aj tam sa môžu usídliť plesne a rôzne baktérie. Všetky tieto nádoby preto pravidelne a dôkladne čistite a vymývajte octovou vodou. Najmä ťažko dostupný stred fľaše a vnútro, predovšetkým, ak je vnútri slamka.
  10. Pri zlom skladovaní rýchlo podliehajú rôznym plesniam aj orechy. Medzi najnáchylnejšie druhy patria arašidy a vlašské orechy. Ak nemáte istotu, že sú v poriadku, namočte ich na noc do vody a následne usušte v rúre. Zlikvidujete tak plesne.

Stručný sumár odporúčaných a zakázaných potravín v prípade protikvasinkovej diéty vám prinesieme v najbližšom blogu.