Probiotiká – ako zbytočne nevyhodiť peniaze?

Najdôležitejšie je vedieť, na aký problém probiotiká chcete: Čo by mali pomôcť zmierniť alebo vyriešiť? Druhý najhorší zákazník lekárne je totiž ten, ktorý chce „nejaké probiotiká, lebo užíva antibiotiká“. (Ten najhorší je ten, ktorý „nič nepotrebuje, dáva si do jedla jogurt.“)

Nejde o to, že takíto zákazníci ukrátia farmaceutický biznis o zisk. Naopak. Ten prvý možno zbytočne minie peniaze na čosi, čo mu nepomôže, pretože nie všetky probiotiká sú rovnaké – a ten druhý má pred sebou poriadne dlhú „jogurtovú“ cestu, kým bude mať v tele dostatočnú koncentráciu a kombináciu prospešných baktérií, ktoré vyrovnajú neporiadok spôsobený antibiotikami.

Probiotiká sú totiž ako súrodenci, ktorých čosi spája, no zároveň majú odlišné osobnosti. Aj probiotiká majú rozličné schopnosti. Najprv si treba urobiť poriadok v ich menách…

Napríklad v názve Lactobacillus acidophilus LA-14, lactobacillus je rod, acidophillus je druh a LA-14 je kmeň týchto baktérií. Tento konkrétny kmeň sa vyznačuje veľmi vysokou toleranciou gastrointestinálnych tekutín (žlč, kyselina, pepsín, pankreatín). To znamená, že ho tráviace šťavy nezničia – pomôže aj tam, kde by sa iné už nedostali. Dokonca, dobre priľne na steny čriev a má aj užitočnú schopnosť zlepšiť imunitnú reakciu, resp. znížiť nárast rakovinových faktorov v tele. Takže tento kmeň je vhodný pri vážnejších ťažkostiach s trávením.

Lactobacillus rhamnosus DSM 14870 (opäť: rod, druh a kmeň) sa zasa ukazuje ako kmeň, ktorý má blahodarný účinok nielen na trávenie, ale aj na zmierňovanie alergických zápalov alebo potravinových intolerancií (napríklad alergickej nádchy alebo astmy). Čiže môže uľaviť ľuďom, ktorí potrebujú potlačiť zápal. Toto probiotikum prvýkrát izolovali z vaginálnych buniek žien, ktoré nikdy nemali infekciu močových ciest alebo pošvy. Neskôr sa ukázalo, že má aj pozitívny účinok na pohyblivosť spermií. Môže teda prospieť ženám, ktoré riešia bakteriálnu nerovnováhu, ale zároveň „pracujú“ na potomstve.

Z uvedeného je zjavné, že probiotiká vo všeobecnosti majú harmonizujúci vplyv na črevnú flóru, no každé z nich  je v niečom konkrétnom lepšie alebo naopak menej vhodné. Pred tým, než vytiahneme peňaženku, sa preto najprv treba poinformovať a hlavne, mať jasno v našich potrebách.

Bifidobacterium longum BB536 má blahodarný účinok nielen na trávenie, ale aj na zmierňovanie alergických zápalov alebo potravinových intolerancií (napríklad alergickej nádchy alebo astmy).