Chrípková vlna? Som pripravená!

Na chrípkovú sezónu sa každý pripravuje inak: Zdravotníci pripomínajú, že dbať máme hlavne na prevenciu: viac pohybu, viac čerstvého ovocia a zeleniny (hlavne tie, ktoré obsahujú vitamín C), dostatok spánku a primerané oblečenie.

V posledných rokoch však výskumníci upozorňujú, že existuje súvislosť medzi „dobrými baktériami“ v tele a odolnosťou voči chrípke a nachladnutiu.

Zaujímavé pritom je, že ak odborníci hovoria o „dobrých baktériách“, majú na mysli tie črevné. Chrípka aj nachladnutie pritom spôsobujú vírusy (nie baktérie) a postihujú predovšetkým dýchacie cesty. Ako teda baktérie chránia pred vírusovými infekciami?

Nie je to placebo

Medzinárodná zdravotnícka výskumná sieť Cochrane vyhodnocuje liečebné postupy, aké odporúčajú najnovšie klinické štúdie. Už v roku 2011 táto organizácia vydala správu o vplyve probiotík na nachladnutie. Analýza sa opierala o 10 predchádzajúcich štúdií a jej záver znel jednoznačne: v prevencii infekcií horných dýchacích ciest pôsobia živé baktérie lepšie než placebo.

Nielen dýchacie cesty, ale aj obličky a pleť

Bezpochyby, živé baktérie nenahradia naozaj efektívne lieky v čase, keď už infekcia prepukne. No dokážu posilňovať imunitu tak, aby sa s ňou telo ľahšie vysporiadalo. Probiotiká teda nepôsobia „na mieste činu“ ako nejaký policajný SWAT tím, ale majú úlohu v prevencii. A v prípade chrípky či nachladnutia sa môžu prejaviť napríklad tým, že horúčka nebude taká vysoká, kašeľ taký silný alebo črevné ťažkosti také nepríjemné (prípadne sa nevyskytnú vôbec).

Pri akútnych stavoch…

Prospešné baktérie môžu navodiť rovnováhu, ktorú potrebujeme, ak užívame antibiotiká. Ľudia, ktorých do postele hodil zápal dutín alebo pľúc, sú odkázaní na pomerne silné antibiotiká. Tie účinkujú na likvidovanie škodlivých látok, ale zároveň ničia aj „dobré baktérie“. To sa prejaví kŕčmi v bruchu alebo hnačkou, alebo u žien aj mykózou. Aby sa tieto nežiaduce prejavy minimalizovali, je vhodné zároveň s antibiotikami užívať prospešné živé baktérie – a hoci časť prospešných baktérií lieky zničia, ich kolónie sa vďaka probiotikám môžu rýchlejšie zregenerovať. Podobný účinok môže mať aj konzumácia jogurtu, kefíru, acidofilného mlieka, cmaru alebo japonskej pasty miso (ide o pastu zo sójových bôbov, ktoré sa uvaria, osolia a naočkujú hubami kódži a takto sa nechajú pomaly kvasiť). Nevýhodou dopĺňania probiotík v podobe stravy však je, že ich účinok je pomalší a spravidla je potrebné zjesť oveľa viac potravín. Doplnky s vhodne namiešaným „mixom“ živých baktérií prinesú úľavu rýchlejšie.