5 vecí, ktoré som sa naučila o probiotikách pre ženy

Niektoré potraviny majú výsostné postavenie „zdravé“, no zďaleka nestoja na takom piedestáli ako probiotiká. Napokon, už v názve majú, že sú „pre život“. A ich renomé sa neraz odráža v cene. Kým však v lekárni vytiahnete peňaženku, možno sa vám zíde moje (draho získané) poučenie.

  1. V jedle nie sú nič moc

Popularita probiotík je taká veľká, že sa nimi na obale hrdia nielen jogurty, ale aj proteínové tyčinky alebo rôzne polotovary. Často je to preto, že probiotiká sú bezpečné. V zásade sa nimi nedá predávkovať a pomerne ľahko sa dajú vyrobiť. To však neznamená, že ich koncentrácia (a tým pádom účinnosť) v energetických tyčinkách je rovnaká, ako u probiotík z lekárne. Ak však investujete do výživových doplnkov, treba si vedieť vybrať…

  1. Poťahované pilulky sú lepšie

Niektoré kmene probiotík nie sú také odolné, aby prežili črevné kyseliny. To znamená, že hoci tabletka garantovane obsahuje žiadané množstvo prospešných látok, tie sa na miesto určenia aj tak nedostanú. Ak je ale účinná látka v obale (tzv. poťahovaná pilulka či kapsula), má lepší predpoklad, že sa dostane tam, kam treba. A to sa hodí napríklad u probiotík s duálnym účinkom – na črevnú aj vaginálnu flóru ako je aj Gynimun Dual Protect.

  1. Treba vedieť, na čo ich chcete

Mať jasno v očakávaniach sa vyplatí pri každom nákupe – a platí to aj v tomto prípade. Pred vstupom do lekárne si premyslím, čo naozaj potrebujem – kúpim si probiotiká ako automatický doplnok k antibiotikám, ktoré práve užívam? Trápi ma nerovnováha vo vaginálnej flóre? Alebo mám nejaké ťažkosti s trávením, pretože to v poslednom čase preháňam so sladkosťami, exotickým jedlom alebo nebodaj alkoholom? Aj to môže pomôcť pri výbere tých najvhodnejších kmeňov probiotík.

  1. Jedno balenie to spravidla nevyrieši

Bolo by senzačné užiť jednu pilulku alebo jediný blister a akoby zázrakom by problém zmizol. Probiotiká takto nefungujú, aj preto, že i to najlepšie zloženie vydrží v črevách len určitý čas. Aby zavládla trvácna harmónia črevného biómu – čiže spoločenstva rôznych mikróbov, húb a užitočných vírusov, a to ja po užívaní výživového doplnku, treba nejaký čas. Ak výraznú zmenu k lepšiemu nepozorujem do pár dní, neznamená to nevyhnutne, že probiotiká nefungujú. Možno len potrebujú viac času na vytvorenia dostatočne silných kolónií.

  1. Na urýchlenie účinku sú dobré prebiotiká

Jasné, ako by toho nebolo dosť – antibiotiká, probiotiká… a teraz ešte aj prebiotiká. Ale pravda je taká, že v určitej chvíli ich potrebujeme všetky. ANTIbiotiká ničia škodlivé látky. Sú to takí hasiči. PRObiotiká pomáhajú obnoviť harmóniu tam, kde došlo k jej poškodeniu – čiže sú ako zdravotníci a PREbiotiká, to sú provianťáci. Dobré baktérie v črevách totiž tiež potrebujú z dačoho žiť, niečo jesť. A prebiotiká sú zvláštne sacharidy, ktoré naše črevá nevedia stráviť, a tak ich môžu „zjesť“ tie užitočné baktérie, ktoré v trávení potrebujeme a chceme. Dobrá správa je, že prebiotiká si dokážeme ľahko doplniť chutným jedlom. Obsahujú ich napríklad ovsené vločky, banány, špargľa alebo aj cibuľa.