Naozaj potrebujete probiotiká aj „tam dole“?

Probiotické nápoje, pilulky či vkladacie kapsule… ponuka produktov, ktoré majú zlepšiť črevnú či vaginálnu flóru, je naozaj široká.

Vieme ich správne používať?

Užívanie probiotických prípravkov zároveň s antibiotikami je pre mnohých z nás už samozrejmosťou. Väčšina z nich má za úlohu obnoviť harmóniu prirodzenej črevnej flóry, ktorú antibiotiká dokážu zdevastovať. Niektoré prípravky však majú prospešné látky chránené tak, aby podstatná časť z nich „prežila“ aj pôsobenie tráviacich kyselín. A tak sa môžu dostať aj ďalej a napraviť nielen črevnú, ale aj vaginálnu flóru.

Nakoľko sú efektívne a kedy ich skutočne potrebujeme?

Odpoveď znie, že nielen vtedy, keď užívame antibiotiká. Ukazuje sa, že vyvážený pomer ľudskej mikrobioty (po starom mikroflóry) má významný vplyv na potláčanie zápalových procesov v tele, ktoré môžu zhoršovať zdravotné problémy aj v celkom inej časti tela. Napríklad zhoršenie cukrovky, či ťažkostí so srdcom až po rôzne neurodegeneratívne ochorenia.

Bakteriálne vaginózy pritom patria k najčastejším infekciám žien v plodnom veku. Odborníci ešte stále nemajú na 100 % jasno v tom, prečo sú na ne niektoré ženy mimoriadne náchylné a iné podstatne menej. Isté však je, že súviasia s premnožením škodlivých mikroozranizmov: najmä gardnerella vaginalis, ktorá je rozšírená hlavne v lete ako „choroba mokrých plaviek“ alebo mikróby z rodu prevotella, ktoré okrem iného môžu mať vplyv na nadmernú emocionálnosť či dokonca väčší sklon k depresiám.

A práve v tom sa môže ukázať prospešnosť probiotík. Keď sa harmonické zloženie mikróbov v črevách alebo vo vagíne enormne naruší, je potrebné použiť ťažké zbrane – lieky na bakteriálnu či mykotickú infekciu, ktoré predpíše lekárka alebo lekár. No v rámci prevencie sú probiotiká dobrou voľbou, ako sa tomu najhoršiemu vyhnúť. Medzi obľúbené vaginálne probiotiká partrí aj Gynimun Intim Protect, ktorý obsahuje dva špeciálne kmene tzv. selektívnych vaginálnych laktobacilov – konkrétne Lactobacillus Rhamnosus DSM 14870 a Lactobacillus Gasseri DSM 14869, ktoré sa vo vzájomnej kombinácii ukázali byť v klinických štúdiách aj 10-ročnej klinickej praxi vysoko účinné v liečbe aj prevencii vaginálnych infekcií a sú patentované pod názvom EcoVag®