Cvičím panvou ako drak!

Začiatkom 19. storočia vymyslel americký gynekológ Arnold Kegel špeciálne zariadenie na meranie pevnosti svalstva panvového dna. A s ním vyvinul aj sériu cvikov na ich posilňovanie.

Kegelove cviky pôvodne cvičili hlavne ženy po pôrode, no ak si zadáte „Kegel exercise“ do vyhľadávača teraz, medzi prvými heslami sa zjavia cvičenia pre mužov. A zďaleka už nejde len o nápravu inkontinencie. Kegelove cviky pomáhajú mužom zabrániť úniku moču aj predčasnej ejakulácii pri sexe. A ženám tiež spevnia ochabnuté svalstvo tak, aby si po pôrode necvrkli pri každom kýchnutí a aj by bolo milovanie zaujímavejšie. No neraz je motiváciou, prečo cvičiť Kegelove cviky, niečo úplne iné.

Najprv však nezaškodí zopakovať si, ako sa vlastne posilňuje panvové dno. Prvým krokom je zistiť, ktoré svaly vlastne treba posilňovať: Sú to presne tie, ktorými dokážeme zastaviť alebo zadržať moč. A posilňovanie panvového dna spočíva presne v takomto nacvičovaní – akoby sme chceli zadržať moč na 6 – 8 sekúnd. Ideálne tak 10 x za sebou, s krátkymi prestávkami. Tajomstvom správneho cvičenia je nezadržiavať pri tom dych.

Prečo teda ženy cvičia Kegelove cviky, aj keď nejde o sex alebo popôrodné ochabnutie panvového dna? Pretože cvičenie prekrví celú panvu: posilní močovú rúru, mechúr, maternicu a konečník. A to je na nezaplatenie napríklad aj pri zavádzaní tampónu, čapíku alebo vaginálnej tabletky.

Práve posledné spomínané sú od istého veku celkom problémom. Väčšina vaginálnych tabliet sa preto zavádza na noc, aby sa po rozpustení nevyplavila väčšina účinnej látky. Ženy o tom vedia svoje – výtok po zavedení vaginálnej tablety býva pomerne masívny (aj preto, že tablety, resp. čapíky  sú väčšinou dosť veľké).

Výnimkou je Gynimun Intim Protect – laktobacily, ktoré sa zavádzajú v podobe prekvapivo malej vaginálnej kapsulky. Rozmermi pripomínajú skôr bežnú tabletku proti bolesti hlavy. A aj balenie laktobacilovej kúry je pomerne diskrétne. Jedno balenie obsahuje 10 kapsúl, ktoré pomáhajú pri bakteriálnych aj kvasinkových ťažkostiach.

Aj vzhľadom na malé rozmery kapsule, výtok po zavedení je takmer nepatrný, kapsula sa stihne spravidla rýchlo vstrebať tam, kde má – v pošve. To jej nijako neuberá na účinnosti.

A tak kým žena začne naozaj intenzívne posilňovať panvové dno – a cvičiť ako drak – treba  sa vynájsť. Napríklad tým, že namiesto gule z kanóna použije citlivejšiu „zbraň“.