V nohavičkách sa mi stále niečo deje… kde robím chybu?

Sú pocity, ktoré sú „tam dole“ nanajvýš príjemné. Povedzme si na rovinu – v určitých situáciách dámam naozaj vlhnú nohavičky a je to náramne vzrušujúce.

A potom je ten druhý prípad, keď vlhkosť a spálenie, či dokonca bolesť po sexe rozhodne nie sú príjemné.

Prirodzene, prvá cesta v takom prípade smeruje do gynekologickej ambulancie. Ak sa ukáže, že problémy nespôsobuje nejaké sexuálne prenosné ochorenie (fúúú, to padne kameň zo srdca!), najčastejšie sa hovorí o reakcii na kontakt s cudzím telom.

Po lopate povedané, ženské lono je citlivé a na cudzie tekutiny a baktérie nie vždy reaguje s rovnakým nadšením, ako jeho majiteľka.

Niektoré ženy tvrdia, že si partneri musia na seba zvyknúť. Aj tam dole. Ale naozaj neexistuje príjemnejšia cesta?

A existuje! Začnime najprv „babskými receptami“, pretože väčšinou veľa nestoja.

Možnosť číslo 1: Po sexe sa dobre poumývať.

To pomôže, ale nie vždy a všetkým a niekedy môže vyvolať ešte väčšie problémy. Super hygienicky založené ženy totiž okrem vlažnej vody používajú aj mydlá, sprchové gély a všelijaké napenené prostriedky, ktoré umývajú až príliš dokonale. Tým znižujú tak schopnosť pošvy regenerovať sa vlastnými silami. Likvidujú nielen tie „zlé“ baktérie, ale aj tie „dobré“, ktoré majú sliznicu chrániť.

Treba totiž vedieť, ako to na vaginálnej sliznici funguje: Bunky sliznice majú kontaktné molekuly – a na tie sa môžu naviazať baktérie, ktoré telu prospievajú alebo mu naopak škodia. Ak prílišnou hygienou odstránime všetko, začnú sa preteky o to, kto uvoľnené pozície znovu obsadí. A škodlivé baktérie môžu mať navrch.

Z tohto pohľadu je asi najrizikovejšie používanie pošvových výplachov z voľného predaja a bez konzultácie s gynekologičkou.

Možnosť číslo 2: Tampón namočený v jogurte.

Toto je také historické odporúčanie z webu, ako prevencia pre ženy, ktoré majú problémy po návšteve verejného kúpaliska. Možno to niektorej aj pomohlo. No v súčasnosti používané jogurty obsahujú kopec iných látok – zahusťovadiel, konzervačných látok atď., takže je otázne, čo všetko si tým do tela zanesieme. A zároveň je diskutabilné, aké množstvo laktobacilov sa tak naozaj do tela dostane. Bude to relevantná dávka na to, aby dlhodobo pomohla?

Možnosť číslo 3: Sedací bylinkový kúpeľ.

Niektorým ženám sa vraj osvedčilo posedávanie vo vlažnom výluhu z rebríčka obyčajného, prasličky roľnej, alchemilky pasienkovej alebo hluchavky bielej. (Každý z nich sa aplikuje zvlášť, nie ako bylinkový šalát.)

Toto je väčšinou menej pohodlný spôsob pomoci, pretože príprava kúpeľa je prácna, účinok sa prejaví pri opakovanom aplikovaní. Navyše, sedenie v teplej vode nie je vhodné pre každú ženu a hocikedy v priebehu mesiaca. Sedací kúpeľ síce môže upokojiť pokožku (alebo niekedy ju paradoxne ešte viac podráždiť), no nevyrieši to podstatné – nedostatok „dobrých“ baktérií na pošvovej sliznici.

Ak sa problém vracia, zjavne je vhodné vytiahnuť zbrane s predvídateľnejším účinkom. Z tohto pohľadu to môžu byť vaginálne laktobacily. Tie neškodia, zato „obsadia“ kontaktné molekuly tak, aby sa na sliznicu nemohli nalepiť iné baktérie. V ideálnom prípade by mali mať 3 základné schopnosti: dokážu priľnúť na vaginálnu sliznicu; produkujú kyselinu mliečnu a peroxid vodíka. Kyselina mliečna a peroxid vodíka vznikajú ako vedľajší produkt fungovania niektorých laktobacilov (nie všetkých).

Kyselina mliečna potom v pošve prirodzene vytvára a podporuje vznik kyslého prostredia, ktoré odpudzuje niektoré škodlivé baktérie – a nízka koncentrácia peroxidu vodíka škodlivé látky zasa likviduje. (Podobne, ako o čosi silnejšia koncentrácia peroxidu vodíka dezinfikuje ranky na koži.)

Ako sa škodlivé baktérie premnožia? Môže to byť oslabením imunity, stresom, narušením vnútornej rovnováhy – príčiny sú rôzne.

Ak sa teda problém v nohavičkách opakovane vracia, predovšetkým treba lepšie narábať so stresom a duševnou a telesnou pohodou.

V takom prípade bude potom aj ženám náchylnejším na ženské infekcie stačiť, aby z času na čas, napríklad po skončení menštruačného krvácania alebo pred očakávaným „podnetom“ (môže to byť návšteva kúpaliska, bazéna alebo intenzívnejšej milostnej aktivity) preventívne použili jednu dávku selektívnych vaginálnych probiotík Gynimun Intim Protect.