Probiotiká alebo prebiotiká – poznáte rozdiel?

Probiotiká a prebiotiká nie sú to isté. Orientujete sa v nich a viete, ako sa líšia účinkom?

Máte pocit, že s trávením nie je čosi v poriadku, užívate antibiotiká alebo potrebujte upraviť črevnú či vaginálnu flóru… Sú na zlepšenie vhodnejšie probiotiká alebo prebiotiká?

Probiotiká sú živé baktérie, ktoré sa vyskytujú v tráviacom trakte alebo vo vagíne. Medzi najznámejšie patria Lactobacillus a Bifidobacterium, menej sa už vie, že medzi ne patria aj protizápalová kvasinka Saccharomyces boulardii či baktérie Escherichia Coli (áno, tie, ktoré vnímame ako čosi negatívne, pretože spôsobujú zápal čriev alebo močového mechúra. E.coli sa v tele bežne nachádzajú, ide však o nepatogénne – čiže telu prospešné kmene).

Probiotikom je aj Clostridium butyricum – ide o anaeróbnu baktériu (to znamená, že na život nepotrebuje kyslík). Dobre sa jej darí v prevažne kyslom prostredí. A podobne ako E.coli, aj Clostridium má kmene, ktoré môžu byť škodlivé. Avšak spomínané probiotikum  Clostridium butyricum telu prospieva a nedávno bolo v Európskej únii schválené ako „nová potravina“. (Ide o potraviny, ktoré sa do roku 1997 menej využívali, a tak neboli presne definované v regulácii Európskej komisie.)

Probiotiká sa nachádzajú napríklad vo fermentovaných (kvasených) potravinách – od kyslej kapusty až po zakysané mliečne výrobky. Prečo nám teda nestačí len zdravo jesť? Pretože takéto výrobky pasterizujeme, čo je veľmi dôležité pre bezpečnosť potravín. Pasterizáciou totiž zlikvidujeme škodlivé látky. No žiaľ, občas aj tie telu prospešné, ktoré sa teplom ničia. A probiotiká k nim patria.

Prebiotiká sú – obrazne povedané – živnou pôdou pre probiotiká. Sú to hlavne nestráviteľné oligosacharidy, ktoré sa nachádzajú hlavne v hrubom čreve a vďaka nim sa bifidobaktériám lepšie darí. V podobe doplnkov výživy majú význam na zlepšenie črevnej flóry v hrubom čreve alebo hoci aj aj prostriedok proti zápche. Môžu mať tiež pozitívny účinok na imunitu či zmiernenie zápalov.

Medzi najbežnejšie prebiotiká, ktoré sa v potravinách nachádzajú, patria inulín, oligofruktóza, galacto-oligosacharidy, oligosacharidy materského mlieka alebo laktulóza.

V poslednom čase sa však môžeme stretnúť aj s pojmom synbiotiká. Ide o prípravky, ktoré obsahujú tak probiotiká, ako prebiotiká.