Užívate antibiotiká? Pridajte si k nim probiotiká – hore aj dole!

To, že zároveň s ich nasadením antibiotík by sme mali užívať aj probiotiká, je pomerne známa vec. Na čo však niekedy pozabudneme, je fakt, že antibiotiká nelikvidujú baktérie len v trávení, ale aj v ženských orgánoch.

Tri štvrtiny žien prekonajú aspoň raz za život vaginálnu infekciu. Ich príčiny sú rôzne – od sexuálnej aktivity, cez prehnanú alebo naopak zníženú hygienu, tehotenstvo, cukrovku až po užívanie niektorých liekov. Práve užívanie antibiotík alebo antimykotík patrí k jedným z hlavných faktorov, ktoré zvyšujú riziko vaginózy.

Predstavte si teda prípad nejakých dlhšie trvajúcich ťažkostí, pri ktorých je naozaj potrebné užívanie antibiotík. A ak tie prvé nezaberú, možno dokonca dlhšie užívanie antibiotickej liečby. Vtedy je ženské telo viac náchylné na vaginálnu infekciu nie preto, že by mala žena zníženú imunitu, ale preto, že je jej vnútorné prostredie vo výraznej zbavené baktérií – aj tých užitočných, ktoré obaľujú sliznicu pošvy a chránia ju pred nájazdmi škodlivých látok.

Iste, užívanie probiotík problém zmierňuje. No probiotiká sa užívajú perorálne – cez ústa. A tak väčšina prospešných látok ostáva práve tam – a „dole“ sa dostanú s oneskorením a navyše, v oveľa menšej miere.

Ak je potrebné rýchlejšie znovunastolenie bakteriálnej rovnováhy, nezaškodí telu pomôcť. A to ide rôznymi spôsobmi. Najprv si však opíšme riziko jedného, na ktorý je lepšie nestaviť – TAMPÓN V JOGURTE.

Počuli ste už o tomto „babskom recepte“? Na prvý pohľad vyzerá úsporne: Na čo míňať peniaze na produkt v lekárni, keď sa to dá aj jednoduchšie? Pošva potrebuje na rovnováhu lactobacily, tie  sa nachádzajú napríklad v jogurte, a tak stačí omočiť tampón, zasunúť a je to.

Prečo je to problém? Predovšetkým preto, že nie je lactobacillus ako lactobacillus. Tie, ktoré sa nachádzajú v mliečnych výrobkoch, nie sú supermani na všetko a nemajú schopnosti, aké potrebuje pošva. (A síce, dlhodobo priľnúť k sliznici, produkovať kyselinu mliečnu a peroxid vodíka.)

Navyše, deklarované zloženie jogurtov je niekedy hotový román. Látky, s ktorými si tráviace kyseliny bez problémov poradia, môžu byť vo vagíne trochu problémom.

Ak si žena chce pri liečbe antibiotík naozaj pomôcť, vhodnejšie je staviť na istotu – vaginálne globule, ktoré obsahujú presne tie laktobacily, ktoré na rovnováhu potrebuje a v dostatočnej koncentrácii. Predstavme si, že jedna globula obsahuje asi toľko lactobacilov ako 20 jogurtov – a to bez prídavných látok.

Bezpochyby, užívanie probiotík alebo pošvových lactobacilov nie je nevyhnutnosťou pre každého človeka, ktorý potrebuje liečbu antibiotikami. Štvrtina žien nikdy netrpela vaginózou, hoci užívali antibiotiká. No ženám, ktoré sa s týmto nepríjemným problémom stretli, môžu lactobacily uľaviť.

Jednotkou medzi vaginálnymi probiotikami v Európe sa stal Gynimun Intim Protect.